Schody wejściowe do budynku (cz.2).

5 sierpnia 2012
Tomasz Turkoniak

Klej do płytek.
Najczęstszą odpowiedzią jaką usłyszałem w swojej praktyce inżynierskiej: „do klejenia płytek na schodach zewnętrznych (tarasach lub balkonach) nadaje się wyłącznie klej mrozoodporny”. Niestety tak nie jest do końca. Głównymi cechami jakimi powinien odznaczać się klej cementowy jest elastyczność, przyczepność do podłoża oraz tiksotropowość.

Elastyczność.
I znowu mamy do czynienia z szeroko pojętym marketingiem. Często na opakowaniach zapraw klejowych producenci dopisują „klej elastyczny”. Czy tak naprawdę mamy do czynienia z klejem elastycznym? Niestety nie.. Aczkolwiek w porównaniu do zwykłej zaprawy cementowej (sztywnej) takie kleje są elastyczne, a to ze względu na całą masę dodatków – polimerów tworzyw sztucznych. Jednakże aby klej można było uznać za elastyczny musi on przejść odpowiednie badania. Wówczas w oznaczeniu kleju cementowego pojawi się symbol S1 lub S2. Symbol S1 oznacza odkształcenie poprzeczne w zakresie od 2,5 do 5,0 mm, zaś symbol S2 oznacza odkształcenie poprzeczne powyżej 5,0 mm. Zastosowanie kleju cementowego S1 lub S2 zależne z pewnością będzie od koloru układanych płytek oraz od orientacji względem kierunków świata.Należy jeszcze zaznaczyć, że stosowanie kleju elastycznego jest obligatoryjne ze względu na współczynnik rozszerzalności liniowej, który przyjmuje inną wartość dla podłoża jaki i dla samej płytki. Jeżeli po upalnym dniu nagle się ochłodzi i spadnie deszcz, wówczas temperatura podłoża i płytki się obniży. Wraz ze zmianą ich temperatury zmieniają się ich wymiary liniowe. To z kolei prowadzi do powstania naprężeń ścinających pomiędzy klejem a podłożem i płytką. Dlatego tylko klej elastyczny (oznaczenie S1 lub S2) jest w stanie przejąć te naprężenia, czego nie można przypisać sztywnej zaprawie cementowej.

Przyczepność do podłoża.
Tutaj należałoby wspomnieć o badaniu mrozoodporności klej cementowego. Klej cementowy jest mrozoodporny kiedy przejdzie odpowiednie badanie przyczepności po 25 cyklach zamarzania i odmarzania. Takie badanie zupełnie nie odzwierciedla warunków panujących w klimacie Polski, gdzie w sezonie zimowym mamy do czynienia z przejściem przez temperaturę 0˚C ponad sto razy. Dlatego tak ważne jest aby do klejenia płytek stosować klej cementowy o podwyższonej przyczepności, który powinien być oznaczony symbolem C2 a nie C1.

Tiksotropowość.
Nie będę przytaczał definicji tiksotropii..Napiszę tylko tyle, że klej cementowy powinien być „upłynniony”, tzn. że powinien się on samoczynnie rozlewać pod całą powierzchnią płytki podczas dociskania jej do podłoża. Tym samym nie doprowadzimy do powstania pomiędzy płytką a podłożem wolnych przestrzeni, które idealnie jest w stanie wypełnić woda pochodząca z opadów atmosferycznych. „Uwięziona” wodą w sezonie zimowym zamarznie i zwiększy swoją objętość o około 9% odpychając płytkę od podłoża. Efekt doskonale widać na powyższym zdjęciu.

Zaprawa do spoinowania.
Od zaprawy spoinującej również wymaga się aby była odporna na działanie czynników atmosferycznych oraz na obciążenie ruchem pieszych. Dlatego cementowe zaprawy spoinujące powinny być oznaczone symbolem CG 2 W A lub CG 2 W.

Podsumowanie.
Większość inwestorów kieruje się niską ceną usług firm budowlanych i niską ceną materiałów budowlanych. Finał takiego pseudo oszczędzania jest zawsze taki sam. Tacy inwestorzy wydają pieniążki co najmniej dwa razy. Pierwszy raz aby wybudować tanio, drugi raz aby wybudować dobrze. Niestety tanie usługi i dobre usługi nie idą w parze zwłaszcza w sektorze budowlanym.Omówione zagadnienia dotyczące płytek, klejów i zapraw spoinujących to tylko kropla w oceanie wiedzy technicznej jaką powinny dysponować osoby zatrudnione w firmie budowlanej.

Tomasz Turkoniak
Inżynier budowlany, współwłaściciel biura projektowego, pasjonat nowoczesnych rozwiązań materiałowych, zwolennik budownictwa energooszczędnego i ekologicznego, bloger, aktywny użytkownik for budowlanych, jego motto w życiu zawodowym to "im więcej wydajesz tym więcej oszczędzasz".

1 komentarz

Dodaj komentarz